Rendkívüli!

Békemenet after: közönségtalálkozó Bayer Zsolttal, Mráz Ágoston Sámuellel és Horváth Józseffel szombaton 18 órától

Bod Péter Ákos: Még mindig a kádári szemlélet az uralkodó

2015. április 07. 19:41

A volt jegybankelnök egy konferencián kritizálta, hogy még mindig túl nagy az állam Magyarországon és hogy a lakosság egy jó része a Kádár-korszakból örökölt szemlélet miatt még mindig az államtól várja a gondja megoldását, illetve hogy a politikai vezetőknél is visszaköszönnek a kádári sztereotípiák.

2015. április 07. 19:41

Az állam mérete még mindig túl nagy Magyarországon – mondta Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) alelnöke a bankszektor és a gazdaság aktuális kérdéseiről, a pénz világában zajló folyamatokról szervezett pénzügyi konferencián, kedden Budapesten. A Magyar Közgazdasági Társaság BME-n működő ifjúsági szervezetének konferenciáján az MNB volt elnöke elmondta: Magyarországon még mindig a foglalkoztatottak túl nagy részét tartja el az állam. Úgy fogalmazott: széles rétegek „nem tudtak leválni” még az államról.

Gondnak nevezte, hogy a rendszerváltás után a gazdasági átalakulást a gazdasági folyamatok átpolitizálódása kísérte, ráadásul a politikai-társadalmi erők között nem volt egyetértés jelentős nemzetstratégiai kérdésekben, például az euró bevezetésében. Az MNB volt elnöke rámutatott: a magyar gazdaság – régiós összehasonlításban is – „kiábrándító” teljesítményt produkált a rendszerváltást követő 25 év alatt, a GDP 1989-hez képest csupán 30 százalékkal bővült, a lakosság fogyasztása pedig csak 20 százalékkal nőtt. Az viszont pozitívnak mondható, hogy a rendszerváltást követő másfél évtized alatt modern gazdasági szerkezet alakult ki az országban – fűzte hozzá. Bod Péter Ákos azt is a negatív tendenciák között említette, hogy a piacgazdaság, a kapitalizmus támogatottsága a lakosság körében folyamatosan csökkent, 1991-ben még a lakosság 80 százaléka, 2009-ben már csak 46 százaléka támogatta a piacgazdaságot.

A volt jegybankelnök kiemelte: a Kádár-korszakból örökölt szemlélet még mindig uralkodik a lakosság egy jó részében, ez a réteg a gondjainak megoldását az államtól várja, ezért tudta az állam a szerepét, méretét erősíteni az utóbbi években. Bod Péter Ákos úgy vélte: a politikai vezető réteg egy részének piacgazdasági ismerete hiányos, ezért náluk is visszaköszönnek a kádári sztereotípiák.

Riecke Werner, az MNB korábbi alelnöke a világban tapasztalható pénzpiaci folyamatokról elmondta: a Fed, az amerikai jegybank szerepét betöltő tartalékbank mennyiségi lazítási korszakának vége, a Fed előbb-utóbb kamatot emel, és ennek hatására egy idő után a magyar jegybank is „idő előtti” kamatemelésre kényszerülhet.

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BőröndÖdön
2015. április 08. 08:39
A kádárizmus az orbán-rendszer lényege...
Felcsúti gyevi bíró
2015. április 08. 07:15
Jav Kivéve az alapvető élelmiszerek 5?%-os Áfáját
Felcsúti gyevi bíró
2015. április 08. 07:15
Gyakorlatilag 40%+27% = 67% adót fizetünk az államnak adóként , amit satdionokra, autópályákra, diszburkolatokra és egyéb szükségtelen dolgokra lopnak el
Felcsúti gyevi bíró
2015. április 08. 07:13
Laibach http://www.youtube.com/watch?v=UgqjnzkYPnA 2015. április 7. 20:35 Az állam elveszi a legtöbb ember fizetésének a felét + még a f.szom tudja mennyi adót sóz a nyakukba. Kérlek, ez a zsidók által ránk kényszerített "demokrácia" A sötét középkorban annyira kizsákmányolták a jobbágyokat hogy 20% néha 30% adót is kellett fizetniük Tidez meg kilenced Most meg a fizetésed kb 40%-át alapból levonják, a többiből meg 27% -os adót vonnak le vásárláskor Áfa jogcímen
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!